精英大学国际华文中学英语辩论
(HELP University International English Debate Competition for Chinese Secondary Schools (CSS)

1

连续五年冠军 2015 – 2019

第五届北马区华文独中三语演讲比赛
Northern Region Chinese Secondary School Trilingual Elocution Competition

1

高中组(Senior Form):
林乐颖 – 冠军
Lim Le Ying – Champion

沈垲芯 – 季军
Nicole Sim Kai Xin – 3rd Place

初中部(Junior Form):
陈祺洋 – 冠军
Chin Qi Yang – Champion

林舒珂 – 优秀奖
Lim Shu Ke – Excellence Award

第41届全国华文独中华国英三语演讲比赛
41th National Chinese Independent Secondary Schools Trilingual Elocution Contest

1

英语演讲(亚军)
林乐颖

三语总成绩(优秀奖)
陈祺洋

陈祺洋 Chin Qi Yang

2

  • 2019年第五届北马区华文独中三语演讲比赛-初中组冠军
  • 第41届(2019年)全国华文独中华国英三语演讲比赛
    三语总成绩:初中组优秀奖
    英语:初中组优秀奖

华语辩论队Chinese Debate Team

世界中学生华语辩论公开赛 — 季军及最佳辩手
2018 World Secondary Schools Chinese Debate—3rd Placing and The Best Debater

2019年全槟福建常年杯中学生华语辩论赛总冠军
2019 Penang State Chinese Secondary Chinese Debate Competition, organized by theHokkien Association – Championship

PERTANDINGAN FORUM PELAJAR 2019
马来文论坛比赛

Kejohanan & Ahli Kumpulan Terbaik 冠军&最佳组员奖

2019年第5届亚洲杯中文辩论锦标赛
2019 5th Debate Asia

评审团推荐大奖

朱芫Nicole Chee Yan Lin

1

  • 2018年世界中学生华语辩论公开赛-季军
  • 优秀辩手奖
  • 2019年第二十届全槟福建常年杯中学生华语辩论比赛-冠军
  • 全场最佳辩论员
  • 最佳辩手奖(4次)
  • 2019年第21届福联青全国中学华语辩论比赛-州级赛-冠军、团体精神奖
  • 2019 亚洲杯中文辩论锦标赛-评审团推荐大奖

韩江百年校庆: 创新科技展及科技创新者比赛《创新突破  引领科技》Penang School Maker Fair &Penang Innovator 2019 、
国际STEM教育比赛 International STEM Teaching and Educational Manipulative Festival 2019

Penang Innovator Competition 2019 (Senior Category) &国际STEM教育比赛 Gold Award

 

钟可昕 CASSANDRA CHENG KE XING  

Picture1

  • International STEM Teaching and Educational Manipulative Festival 2019 Gold medal (国际赛)
  • Tan Kah Kee Young Inventors Award
  • 2019 陈嘉庚青少年发明奖 2019 Merit Award 优异奖 (全国奖)
  • Penang Innovator 2019 Gold Award (北马区)
  • Young Innovator’s Challenge 2018 Silver Award (北马区)
  • MINDS Seberang Perai Chapter – Guide to Inventions and Innovation Winner of Innovation award (州赛)

世界学者杯精英赛(北京)
(The World Scholar’s Cup · Tournament of Champions)

1

2019 Reginal Round(区域赛)
247 Gold,206 Silver, 15 Trophies

2019 Global Round in Beijing(国际赛)(北京)
105 Gold,  169 Silver, 12 Trophies

机械

World Festival First Lego League (Held in US Houston) (April 2019)

Robot Performance Championship

3rd Place
The Best Strategy Award

郭捷展KEH JIE ZHAN & 颜晋以 GAN JING E

1_edit

国际机械人大赛 FIRST 乐高联赛(美国)

  • 机械表现奖 – 冠军
  • 创新 – 季军

FIRST LEGO LEAGUE MALAYSIA 2019
黄赜严 OOI ZHER YIAN

  • ROBOT PERFORMANCE-1ST RUNNER UP CHAMPION’S AWARD- SILVER

萧恩晴 Sarah Swea

1

  • 2018世界学者杯耶鲁国际精英赛—全球总殿军
  • 2018年ICAS作文—最高卓越奖
  • 2018年ICAS英文—最高卓越奖
  • 2018年Asia-Pacific English Essay Contest—冠军
  • 2019年世界学者杯槟城区域赛19金、2奖杯(全场总冠军、挑战奖冠军)
  • 2019年世界学者杯北京国际赛17金、3奖杯(全场总冠军、写作奖冠军、挑战奖殿军)

邱永明 Khoo Yun Meng

1_edit

  • 2018年澳大利亚数学比赛-获奖者
  • 2018年全国数学奥林匹克-第三名
  • 2018数学奥林匹克-金奖
  • 2018年马来西亚地球科学竞赛(MyESO)-卓越奖
  • 2018年第二届Benedic Goh 数学锦标赛-金奖
  • 陈景润杯中学数学比赛-总冠军、全国第17名
  • SASMO数学比赛-金奖
  • ASMO国际数学与科学竞赛-铜奖
  • ICAS数学-最高卓越奖
  • IDOKA2019-最高卓越奖
  • 2019MiMAS数学比赛-金奖
  • 13th International Earth Science Olympiad (IESO 2019)
  • –INDIVIDUAL CATEGORY—3rd Placing
  • –EARTH SCIENCE—2nd Placing
  • INTERNATIONAL TEAM FIELD INVESTIGATION—2nd Place

游泳队

何嘉漩 Ho Keesha

55TH PASA SPEEDO State Age Group Swimming Championship 2019 (州际赛)

  • 200M BUTTERFLY(打破记录)- 金牌
  • 400M FREESTYLE – 金牌
  • 200 FREESTYLE – 金牌
  • 400M INDIVIDUAL MEDLEY – 金牌
  • 100M BUTTERFLY(打破记录) – 金牌
  • 200M BREASTROKE – 金牌
  • 200M INDIVIDUAL MEDLEY(打破记录)- 金牌
  • 50M BUTTERFLY – 金牌
  • 4X100M MEDLEY RELAY – 银牌
  • 50M BREASTOKE – 银牌
  •  4x100M FREESTYLE RELAY – 银牌
  • 100M BREASTROKE – 银牌
  • 最佳女运动员

1st Leg of the PASA Penang Swimmers’ League 2019(州际赛)

  • 200M FREESTYLE RELAY – 银牌
  • 400M FREESTYLE – 金牌
  • 100M BACKSTROKE – 铜牌
  • 50M BREASTSTOKE – 铜牌
  • 200M BUTTERFLY – 金牌
  • 50 FREESTYLE – 铜牌

Kejohanan  Akuatik MSSM 2019 (全国赛)

  • P18TKB- 50M GAYA KUPU-KUPU – 银牌
  • 4 X 100M CAMPURAN BERGANTI-GANTI – 铜牌
  • 200M GAYA KUPU-KUPU – 铜牌
  • 400M CAMPURAN (TERBUKA) – 银牌
  • 100M GAYA KUPU-KUPU – 金牌

Kejohanan  Akuatik MSSPP Peringkat Negeri 2019 (州际赛)

  • P18TKB- 50M GAYA KUPU-KUPU – 金牌
  • 100M GAYA DADA – 金牌
  • 200M GAYA KUPU-KUPU(打破记录)- 金牌
  • 400M CAMPURAN (TERBUKA) – 金牌
  • 200M CAMPURAN – 金牌
  • 100M GAYA KUPU-KUPU(打破记录)- 金牌
  • 全场最佳女运动员

ASEAN SCHOOL GAMES (国际赛)

  • 100 BUTTERFLY – 银牌

杨振霖 DYLAN YEOH ZHEN LIN

1

Super Junior International Swimming Championships 2019 (国际赛)

  • 100M BREASTSTOKE – 铜牌
  • 50M FREESTYLE – 铜牌
  • 100M FREESTYLE – 铜牌
  • 50M BREASTSTOKE – 铜牌
  • 50M BACKSTROKE – 银牌
  • 200M INDIVIDUAL MEDLEY – 银牌
  • 100M BACKSTROKE – 银牌
  • 4X50M FREESTYLE RELAY – 金牌

杨韵煖 Yeoh Yun Xuan Caryn

1

Kejohanan Akuatik MSSM 2019 (全国赛)

  • 4 X 100M BEBAS BERGANTI-GANTI – 银牌

SPORTEXCEL-MILO-NSC-ASUM Junior Circuit 2019 (全国赛)

  • 50M BACKSTROKE – 铜牌

ASUM/NSC/MILO Junior Splash Swim-Leg 1 2019(全国赛)

  • 4 X 100M FREESTYLE RELAY – 金牌
  • 4 X 100M MEDLEY RELAY – 金牌
  • 4 X 50M FREESTYLE RELAY – 金牌
  • 4 X 50M MEDLEY RELAY – 金牌
  • 100M BACKSTROKE – 银牌
  • 50M BACKSTROKE – 银牌

潘容信 PHOON RONGXIN

55th Malaysia Invitational Age Group Artistic Swimming Championships 2019 (全国赛)

  • Under 13-15 – 银牌

田径队

何凯宏 Hu Kai Hom

1

Kejohanan Olahraga MSSM 2019 (全国赛)

  • 800m – 铜牌

Olahraga MSSPP Sekolah Menengah Peringkat Negeri 2019 (州际赛)

  • 800m – 金牌
  • 4x400m – 铜牌

Kejohanan Merentas Desa MSSPP Peringkat Negeri 2019 (州际赛)

  • L18TKB – 第四名

壁球

陶玮延 THO WEI YAN

1

14th CIMB Foundation Rising Stars National Junior Circuit 2019 – 1st Leg (全国赛)

  • Boys Under 13 – 铜牌

CIMB Foundation 14th National Junior Championships 2019 (全国赛)

  • Boys Under 13 – 铜牌

Kejohanan Skuasy MSSM 2019 (全国赛)

  • L15TKB – 铜牌

Kejohanan Skuasy MSSPP Peringkat Negeri 2019 (州际赛)

  • L15TKB – 第4名

薛云方 HELENA SIT YUN FANG

1

Kejohanan Skuasy MSSM 2019 (全国赛)

  • P18TKB – 铜牌

Kejohanan Skuasy MSSPP Peringkat Negeri 2019 (州际赛)

  • P18TKB – 第4名.

乒乓队

许芷玮 KHAW GEE WYEI

1

1st JOOLA Cup 2019 (国际赛)

  • P15TKB-PERSEORANGAN – 铜牌

Kejohanan Ping Pong MSSM 2019 (全国赛)

  • 18TKB – 铜牌

Kejohanan Ping Pong  MSSPP Peringkat Negeri Tahun 2019 (州际赛)

  • P18TKB-PASUKAN – 金牌

足球队

  • 2019年槟城丹绒杯足球赛(中学U17组) – 冠军
    2019Penang Tanjong Cup – Championship

华乐团 (B队队伍) Orchestra(B Team)

  • 2019年春蕾全国音乐节 – 金奖
    2019 Music Festival – Gold Award

合唱团

2

3

1

Picture2_edit

国际合唱节 A VOYAGE OF SONGS 2019

  • A 组 – silver A
  • B 组 – silver C

陈道恩 Ding Dao En 

1_edit

  • RAPID AGE GROUP GIRLS 14 IN THE FIRST THAILAND CHESS FESTIVAL 2019 – GOLD
  • MALAYSIA CHESS CHAMPIONSHIP – TEMPAT KE-7
  • MSSM CHESS CHAMPIONSHIP – CHAMPION

华乐团

2019《马来西世纪国际音乐比赛》
谢蔚婧

Picture1_edit

  • 华乐独奏赛-金

武术

梁灏龄 LEONG KHAW LENG

5TH MALAYSIA INTERNATIONAL WUSHU TOURNAMENT 2019

  • TRADITIONAL SHORT APPARATUS –SILVER
  • TRADITIONAL QUANSHU -SILVER

全国独中武术比赛

李芄萟

  • 郑子太极拳第四名
  • 郑子太极剑第二名

陈萱恩

  • 形意拳第三名

跆拳道/空手道

明齐

  • 8TH SEAKF KARATE CHAMPIONSHIP 2019 – 季军

MTA REMAJA KEBANGSAAN MALAYSIA KE -33

迪伟期

  • SPARRING – GANGSA

金浩

  • SPARRING – GOLD
  • INDIVIDUAL PATTERN – SILVER
  • TEAM PATTERN – BRONZE

保龄球

刘雪琦 KELLY LAU SUET KEI

Kejohanan Boling Tenpin MSSM 2019 (全国赛)

  • P18TKB-Master – 银牌

Kejohanan Tenpin Boling MSSPP Peringkat Negeri 2019 (州际赛)

  • P18TKB-个人赛 – 铜牌
  • ALL EVENT – 铜牌
  • MASTER – 铜牌

Penang Closed Bowling Championship 2019 (州际赛)

  • U-21 Girls Open – 季军
  • Women’s Open – 冠军

网球

陈速开 TAN SHU KAI

Kejohanan Tenis MSSM 2019 (全国赛)

  • 18TKB – 铜牌